PENZANCE will begin the defence of their Vinter Cup crown at home to either their second team or St Gluvias.
Penzance beat Falmouth by 65 runs in last season's final at Camborne CC on their way to a quadruple of titles, including a maiden Cornwall Premier League crown.
Falmouth begin at home to Barripper, while fellow County Division 1 side Helston visit Division 2 West team Troon.
Truro have been drawn at home to Camborne in al all-Premier tie, County 1 side Hayle travel to Premier League club St Just, and Redruth will host either Gulval or Mullion, who meet in the preliminary round.
Last year's Andrew Cup winners Perranporth make the trip to Mullion 2 in the first round of this year's event.
Helston 2 visit Gulval while Falmouth 2 are at Perranarworthal. Elsewhere, St Gluvias 2 host Wendron while Constantine make the trip to Truro 3.
Porthleven and Falmouth 3 start their tournament in round two with home ties against St Gluvias 2/Wendron and Beacon 2 respectively.
There will be a new name on the Division 2 T20 Cup this year, with last year's finalists Newquay and Hayle both being promoted to County 1.
The regionalised group draw sees Paul and St Ives joined by St Just 2 and Penzance 2 in Group A, while St Gluvias and Mullion contest Group B alongside Troon and Mount Ambrose.
Vinter Cup draw
Preliminary round (Mon, May 4):
Gulval v Mullion
Paul v St Ives
Penzance 2 v St Gluvias
First round (Wed, May 20):
Falmouth v Barripper
Paul or St Ives v Beacon
Penzance v Penzance 2 or St Gluvias (Tue, May 19)
Redruth v Gulval or Mullion
Redruth 2 v St Just 2 (Mon, May 18)
St Just v Hayle
Troon v Helston (Tue, May 19)
Truro v Camborne
Andrew Cup draw
First round (Thurs, May 7):
Camborne 2 v Paul 2
Barripper v St Just 4
Gulval v Helston 2
St Gluvias 2 v Wendron
Perranarworthal v Falmouth 2
Mullion 2 v Perranporth
Truro 3 v Constantine
St Just 3 v Praze
Second round (Thurs, May 21):
Camborne 2 OR Paul 2 v Hayle 2
Barripper OR St Just 4 v Gulval OR Helston 2
Falmouth 3 v St Gluvias 2 OR Wendron
Mount Ambrose 2 v Crofty Holman
Perranarworthal OR Falmouth 2 v Mullion 2 OR Perranporth
Truro 3 OR Constantine v Redruth 3
St Buryan v St Just 3 OR Praze
Porthleven v Beacon 2
Division 2 T20 Cup draw
Group A:
Paul
Penzance 2
St Ives
St Just 2
Group B:
Mount Ambrose
Mullion
St Gluvias
Troon
Group C:
Grampound Rd 2
Mount Hawke
St Erme
Truro 2
Group D:
Roche
St Blazey
St Minver
Wadebridge 2
Finals Day dates:
Vinter Cup - Wednesday, July 8 (at Camborne CC)
Hawkey Cup - Wednesday, July 1 (at St Austell CC)
Division 2 T20 Cup - Sunday, Aug 30 (at Redruth CC)
Andrew Cup - Wednesday, July 22 (at Mt Ambrose CC)
Rosevear Cup - Sunday, July 19
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here